Keppihevostelua, judoa, melontaa, sota-aikojen lauluja ja 500 tanssijaa — Katso menovinkit tulevaan viikonloppuun!

Tänään vietetään valtakunnallista Museopäivää, jolloin pääsee tutustumaan myös Ruokolahden kotiseutumuseoon.

ANU PAKARINEN

Lietteen uimarannalla on monen menon tapahtuma.
Lietteen uimarannalla on monen menon tapahtuma.

Immalanjärven Lietteellä liikkuvat lauantaina niin keppihevoset kuin lapset ja aikuisetkin. Liikunnallinen tapahtuma alkaa kello 10 Seppoinpolun reippailijoiden lähtölämmittelyllä. Myös keppariharrastajat pääsevät radalle klo 10. Oma keppari siis kannattaa ottaa mukaan, mikäli sellainen omasta tallista löytyy.

Tapahtumassa Imatran Sukoshi ry esittelee judoa junnujen avulla ja Etelä-Karjalan luonto-oppaat esittelevät luonto-oppaiden toimintaa sekä opastavat melonnan saloihin. Koulutettu street workout -ohjaaja Anssi Kostiainen on tapahtumassa esittelemässä ja ohjaamassa street workout -lajia kello 11–14. Lietteeltä löytyy M-mallin street workout-teline.

Buffetissa on myytävänä virvokkeita, lettuja, kahvia ja makkaraa. Tilaisuus on maksuton. Tapahtuman järjestää Niskan Vuoksi ry.

Liikunnallinen tapahtuma Immalanjärven Lietteellä la 19.5. klo 10–14.

Katri Ikävalko

Ruokolahti-talon pihapiirissä on menneen ajan tunnelmaa.
Ruokolahti-talon pihapiirissä on menneen ajan tunnelmaa.

70-vuotias on siirtynyt QR-koodien aikaan

Perjantaina 18. toukokuuta on valtakunnallinen Museopäivä, jolloin myös Ruokolahti-seuran ylläpitämä kotiseutumuseo on avoinna kello 11—16 välisen ajan. Tänä vuonna museossa on esillä näyttely Ruokolahti-Seuran 70 vuoden toiminnan ajalta. Näyttelytilaan tuodaan myös Ruokolahti-seuran kokoamat leikekirjat vuosien varrelta.

Ruokolahden kotiseutumuseo on yksi maamme e-museoista. Museon sisällä on joukko e-tunnuksella varustettuja esineitä, joista saa älypuhelimen ja QR-koodin avulla lisätietoa, myös englanniksi. Museolta lähtee myös parin kilometrinen kävelyreitti, jossa samaisen tunnuksen kautta saa tietoa paikallisesta historiasta. Tämän reitin voi kulkea haluamanaan aikana, vaikka museo ei olisi avoinna.

Museopäivänä 18.5. Ruokolahden ulkomuseoalueella on avoinna myös Kesäkahvila Kaiku, jossa avautuu Geopark-näyttely.

Ruokolahden kotiseutumuseo on avoinna tiistaista sunnuntaihin kello 11—17. Maanantaisin museo on suljettu.

Anssi Kemppinen

Muistelo-orkesteri palaa konsertissaan sodan vuosien musiikkiin. Kuva on vuoden 2013 Ikäväntorjuntailtamista.
Muistelo-orkesteri palaa konsertissaan sodan vuosien musiikkiin. Kuva on vuoden 2013 Ikäväntorjuntailtamista.

Valkoisten ja punaisten laulut sulassa sovussa

Rautjärven Reserviupseerikerhon järjestämässä tapahtumassa Erkki Luumi & Muistelo-orkesteri esittävät sotiemme lauluja vuosilta 1918 sekä 1939—1945. Esille pääsevät sisällissotamme valkoisten ja punaisten laulut sekä toisen maailmansodan aikaiset suomalaiset että venäläiset sävelmät. Kaikkiaan konsertissa kuullaan 26 sävelmää Jääkärimarssista Vapaaseen Venäjään Kalinkaa ja Iso-Iitaa unohtamatta.

Uhrien muistolle -konsertin koonnut Erkki Luumi muistuttaa, että Kaatuneiden muistopäivä on tarkoitettu myös vuoden 1918 sodan, ei pelkästään talvi- ja jatkosotien uhrien muiston vaalimiseen.

Pitäjäntuvan pihamaalla avautuu klo 14 alkaen kanttiini, josta on saatavilla kahvia, vesirinkeleitä sekä makkaraa.

Uhrien muistolle -konsertti Rautjärven Pitäjäntuvalla (Miettiläntie 1763) su 20.5. klo 15.

Ella Arokivi

Tanssistudio Jamin tanssijat pistävät jälleen karkelot pystyyn kulttuuritalo Virrassa.
Tanssistudio Jamin tanssijat pistävät jälleen karkelot pystyyn kulttuuritalo Virrassa.

Jamilla lavalla 500 tanssijaa

Tanssistudio Jamin huipentaa lukuvuottaan perinteisiin keväisiin tanssinäytöksiin. Näytöksiä on yhteensä neljä, ja niissä tanssii kaikkiaan 500 eri-ikäistä tanssijaa.

Tänä vuonna Jami juhlistaa esityksillään 70-vuotiasta Imatraa, ja kotikunnaita sen ympärillä. Näytöksen teema Saimaan sylissä — Vuoksen varrella — Ihmeellinen Imatra pitää sisällään muun muassa sellaisia esityksiä kuin Imatran Inkerin jalanjäljillä, Valtionhotellin saleissa ja salongeissa ja Koskiuoman haltijoiden henkäys.

Tanssistudio Jamin kevätnäytökset Kulttuurikeskus Virran Karelia-salissa pe 18.5. klo 18, la 19.5. klo 13 ja 18 sekä su 20.5. klo 13.

Ruokolahden kirkkokuoron laulajista osa on ollut mukana jo vuosikymmeniä.
Ruokolahden kirkkokuoron laulajista osa on ollut mukana jo vuosikymmeniä.

Primus Leppäsen pitkät jäljet

Ruokolahden kirkkokuoro juhlistaa tulevana sunnuntaina 90-vuotisjuhlaansa. Kuoron perusti Primus Leppänen syksyllä 1928 tultuaan valituksi Ruokolahden kanttorin virkaan.

Kuoro on vuosien aikana osallistunut paitsi oman seurakunnan tapahtumiin myös valtakunnallisille Kirkkolaulujuhlille sekä konsertoinut muissa seurakunnissa. Kuorossa on tällä hetkellä 21 laulajaa.

Juhlan kunniaksi ohjelmistossa on säveleitä vuosien varrelta. Kuoroa johtaa Ruokolahden kanttori Salla Palokangas.

Kirkkokuoron juhlamessu, kirkkokahvit ja kuoron 90-vuotisjuhla Ruokolahden kirkossa su 20.5. klo 10.

Katso lisää viikonlopun tapahtumia Uutisvuoksen menokalenterista www.uutisvuoksi.fi/tapahtumat.

Luetuimmat