Ukonlinnan retkeilyreitit täyttyivät liikkuvista vanhuksista: etenkin kotona asuvien ikäihmisten aktivointi on tärkeää, kertoo kaupungin liikunnanohjaaja Riitta Pellinen — "Sehän siinä usein on, että moni ei pääse lähtemään"
Ukonlinnassa vietettiin Vie vanhus ulos -kampanjaa, jossa imatralaisvanhukset saivat ulkoilla luontoretken merkeissä.
Kolea syyspäivä sai piristysruiskeen Ukonlinnan majalla, kun vanhan ja nuoremman ikäpolven edustajat yhdistivät voimansa Vie vanhus ulos -kampanjassa. Imatra liittyi Ikäinstituutin Voimaa Vanhuuteen -mentorointiohjelmaan vuonna 2018, jonka kautta saadulla tuella luontoretki kustannettiin.
Liikunnanohjaaja Riitta Pellinen Imatran kaupungin liikuntapalveluista kertoo, että pyrkimyksenä on saada etenkin kotona asuvat tai hoivapalvelujen piirin ulkopuolella olevat vanhukset liikunnan pariin toimintakyvyn heikkenemisen ehkäisemiseksi.
— On tärkeää, että heitä saataisiin liikkumaan. Kun saa voimaa liikkumisesta, kotonakin pystyy toimimaan pidempään. Sehän siinä usein on, että moni kotona asuva ei pääse lähtemään. Ajatuksena on aktivoida heitä.
Paikalla oli kaiken kaikkiaan noin 70 liikkujaa, joista parikymmentä oli ikäihmisille esiintyneitä ja päivään osallistuneita Mansikkalan päiväkotilaisia.
Luontoretki voi kehon lisäksi virkistää mieltäkin. Salo-Issakassa Imatran palvelukeskuksessa asuva Maija Lindqvist, 81, nautti osallistumisesta ulkoiluun. Hän vietti päivää muun muassa sauvakävellen.
— Ihan kivaa, että on päässyt liikkumaan ulkona. Muuten sitä tulee niin vähän, Lindqvist pohti.
Vie vanhus ulos -kampanja jatkuu 10. lokakuuta asti, jolloin Ukonniemessä vietetään Liiku kanssamme -tapahtumaa.
Juttua päivitetty 26.9.2019 klo 19:30: korjattu kirjoitusvirhe