Perussuomalaiset täydensi ehdokaslistojaan — Ilpo Heltimoinen lähdössä eduskuntavaaleihin
Myös maakuntavaaleihin lähdössä lisää perussuomalaisia. Etelä-Karjalasta kuusi uutta ehdokasta.
Perussuomalaiset täydensi eduskunta- ja maakuntavaalien ehdokaslistaansa viime viikonloppuna.
Mukana listalla ovat viime eduskuntavaaleissakin olleet lappeenrantalainen valtuutettu Ilpo Heltimoinen ja kouvolalainen romukeisari Kristian Laakso.
Heltimoinen on perussuomalaisten Kymen piirin puheenjohtaja. Hänet valittiin viime vuonna myös EU:n alueiden komiteaan. Komitea antaa lausuntoja EU-virkamiesten valmistelemista direktiiveistä. EU-direktiiveistä noin 70 prosenttia käsittelee alueita ja kuntia.
Myös maakuntavaalien ehdokaslista sai täydennystä Etelä-Karjalassa, kun perussuomalaista mukaan lähtevät Pekka Kurvi Lappeenrannasta sekä imatralaiset Leo Makkonen, Hannele Hämönen, Aulis Vähämäki, Sari Miettinen ja Toni Koli.
Maakuntavaalin äänestyspäivä ja koko vaalien järjestäminen on edelleen auki, sillä hallituksen antamassa sote- ja maakuntauudistusta määrittelevässä lakipaketissa on edelleen puutteita eikä sitä ole hyväksytty eduskunnassa.
Juttua muokattu 6.6. klo 12.27. Lisätty maakuntavaaliehdokkaiden kotikunnat.