Imatran Urheilijat taipui yleisurheilun seuracupin piirikilpailussa Lappeenrannan Urheilumiehille: lappeenrantalaiset olivat kovaa valuuttaa viesteissä, Imatralle voittoja yksilökilpailuissa

Kummallakin seuralla yhä mahdollisuus edetä syyskuussa kilpailtavaan seuracupin finaaliin. Finaalipaikan kohtalo ratkeaa muiden piirikilpailuiden tulosten myötä

Santeri Tynkkynen

Karhumäen kentällä kilpailtiin seuracupin merkeissä keskiviikkona. Arkistokuva
Karhumäen kentällä kilpailtiin seuracupin merkeissä keskiviikkona. Arkistokuva

Yleisurheilun piiritason seuracupin voitto meni tänä vuonna Lappeenrantaan. Lappeenrannan Urheilu-Miehet peittosi kisat järjestäneen Imatran Urheilijat kokonaispistein 13721-12403.

LUM oli vahva erityisesti joukkuekilpailuissa. Lappeenrantalaiset veivät nimiinsä niin tyttöjen, kuin poikien eri ikäluokkien kaikki viestit.

17-vuotiaiden pituudessa Milla Uitti johdatti Imatran Urheilijat kaksoisvoittoon tuloksella 4,97 yhdessä 4,66 hypänneen Anniina Kuukan kanssa.

Sisu Mikkilä hyppäsi 17-vuotiaiden pituuskilpailussa voittoon ja kaksi vuotta vanhempien ikäluokassa Otso Mikkilä hyppäsi pisteet järjestävälle seuralle tuloksella 6,61.

Imatralaisten Teemu Sinkkonen työnsi voiton kuulassa tuloksella 11,36. Jenni Ojalainen oli omaa luokkaansa 1000m kävelyssä, tuloksella 6.22,73.

Kuulantyönnössä vahvaa Imatran Urheilijoiden kokonaispanosta jatkoivat Miia Hottinen ja Veera Vallin, jotka saavuttivat kaksoisvoiton samanmittaisilla työnnöillä 8,40.

Molemmilla seuroilla on mahdollisuus edetä seuracupin finaalivaiheeseen, joka kilpaillaan 5.9. Finaaliin pääsevät piirikisojen seitsemän parasta seuraa ja super-finaalin järjestävä seura.

Tulokset

Yleisurheilun Seuracup -piirikisan tulokset

T11 1000m 1) Kristiina Rinta-Jaskari LappUM 3.54,64, 2) Susanna Nokkala LappUM 4.02,20, 3) Mette-Maria Kotilainen LappUM 4.05,03, 4) Roosa Koivisto ImU 4.05,17.

T11 60m aidat (Tuuli -0,7 m/s) 1) Neela Hänninen LappUM 11,42, 2) Salla Tarkiainen LappUM 12,16, 3) Helmi Koivisto ImU 12,36, 4) Alisa Sund ImU 15,99.

T11 Pituus 1) Amanda Aakko LappUM 3,95, 2) Elsa Napari LappUM 3,41, 3) Fanni Pesonen ImU 3,41, 4) Minttu Pellinen ImU 3,32, 5) Saana Reponen ImU 3,16, 6) Vieno Väistö ImU 3,16, 7) Vivi Mustonen LappUM 2,80, 8) Minja Honkaniemi ImU 2,62, 9) Katariina Kupiainen ImU 2,32.

T11 Keihäs 1) Saana Aronpuro LappUM 20,80, 2) Tyyne Lehto LappUM 12,75, 3) Eevi Aarnikko ImU 12,63, 4) Aada Rosu ImU 11,04, 5) Aino Bohm ImU 5,59.

T11 4x50m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Salla Tarkiainen, Kristiina Rinta-Jaskari, Neela Hänninen, Amanda Aakko) 31,41, 2) Imatran Urheilijat 1 (Helmi Koivisto, Minttu Pellinen, Vieno Väistö, Saana Reponen) 33,23, 3) Imatran Urheilijat 2 (Fanni Pesonen, Alisa Sund, Eevi Aarnikko, Aino Bohm) 35,52, 4) Imatran Urheilijat 3 (Katariina Kupiainen, Roosa Koivisto, Minja Honkaniemi, Aada Rosu) 38,24.

P11 1000m 1) Tatu Valtonen LappUM 3.51,69, 2) Elmo Pulkkinen LappUM 3.54,28, 3) Elmo Muukkonen ImU 3.56,95.

P11 60m aidat (-0,4) 1) Lenni Ruti LappUM 11,86, 2) Santtu Pellinen ImU 12,80.

P11 Pituus 1) Ahto Heinonen LappUM 3,48, 2) Jonas Breyer LappUM 3,47, 3) Aki Korhonen ImU 2,55, 4) Aimo Ojalainen ImU 2,50.

P11 Keihäs 1) Riku Montonen ImU 19,98, 2) Justus Mäkinen LappUM 18,32, 3) Unto Ojalainen ImU 14,34, 4) Ukko-Pekka Mustonen LappUM 12,48, ulkop.kilp.) Jonas Breyer LappUM 17,82.

P11 4x50m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Ukko-Pekka Mustonen, Ahto Heinonen, Tatu Valtonen, Lenni Ruti) 32,90, 2) Imatran Urheilijat (Santtu Pellinen, Riku Montonen, Unto Ojalainen, Elmo Muukkonen) 37,13.

P13 1000m 1) Aarni Peltomaa LappUM 3.29,77, 2) Santeri Löppönen LappUM 3.33,06, 3) Mikael Venäläinen ImU 3.42,77.

P13 60m aidat (+0,1) 1) Perttu Aakko LappUM 10,32, 2) Miska Anttonen ImU 11,64, 3) Tiitus Qvintus LappUM 13,25, 4) Topi Kopsa LappUM 13,92.

P13 Korkeus 1) Eelis Hyvärinen LappUM 132.

P13 Moukari 1) Eino Sainio LappUM 23,73, 2) Vini Aarnikko ImU 19,93.

P13 4x100m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Santeri Löppönen, Perttu Aakko, Topi Kopsa, Eelis Hyvärinen) 56,87, 2) Imatran Urheilijat (Jesper Vallin, Miska Anttonen, Mikael Venäläinen, Vini Aarnikko) 1.00,91.

T13 1000m 1) Iida Karhunen LappUM 3.25,58, 2) Isabella Laverty ImU 3.33,36, 3) Elizaveta Burchina LappUM 3.59,66, 4) Matilda Hatakka ImU 4.01,48, 5) Rebecca Raijas ImU 4.03,89.

T13 60m aidat (-0,9) 1) Sara Kyllönen LappUM 10,22, 2) Kerttu Salonsaari LappUM 11,06, 3) Milja Vakkila LappUM 11,59, 4) Aino Hannikainen LappUM 11,88, 5) Malna Heinonen LappUM 12,00, 6) Kiira Karttunen ImU 12,27.

T13 Korkeus 1) Venla Puhakka ImU 136, 2) Veera Heinonen LappUM 128, 3) Jade Hänninen LappUM 124, Erika Pellinen ImU NH.

T13 Moukari 1) Julia Montonen ImU 16,53, 2) Silja Aronpuro LappUM 15,62, 3) Janette Kaplas LappUM 15,38.

T13 4x100m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 1 (Aino Hannikainen, Sara Kyllönen, Kerttu Salonsaari, Milja Vakkila) 55,33, 2) Imatran Urheilijat 1 (Matilda Hatakka, Emma Könönen, Erika Pellinen, Kiira Karttunen) 57,98, 3) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2 (Malna Heinonen, Veera Heinonen, Jade Hänninen, Minni Lanu) 1.00,34, 4) Imatran Urheilijat 2 (Isabella Laverty, Rebecca Raijas, Julia Montonen, Venla Puhakka) 1.01,75.

T15 100m (+0,0) 1) Meeri Riiali ImU 12,80, 2) Katja Honkanen LappUM 13,54, 3) Tytti Repo LappUM 13,67, 4) Saana Laihanen ImU 14,04, 5) Iines Peltonen LappUM 14,05, 6) Siiri Väyrynen ImU 14,18, ulkop.kilp.) Juulia Kokko ImU 12,63, ulkop.kilp.) Nelli Anttonen ImU 12,91.

T15 2000m 1) Tiitu Hjerppe LappUM 7.07,23, 2) Saimi Kivelä LappUM 7.49,88, 3) Anna Kullberg ImU 8.25,78, 4) Sofia Sund ImU 8.53,86, 5) Eevi Laatikainen ImU 9.07,70.

T15 Seiväs 1) Emma Moilanen ImU 240, 2) Miisa Reponen ImU 190.

T15 Kuula 1) Miia Hottinen ImU 8,40, 2) Veera Vallin ImU 8,40, 3) Anne-Karin Kilkki LappUM 8,31, 4) Sofia Arponen LappUM 6,36, 5) Sofia Inkinen LappUM 4,58.

T15 1000m kävely 1) Senja Ojalainen ImU 6.22,73, 2) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 6.39,11.

T15 4x100m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 53,28, 2) Imatran Urheilijat 1 (Emma Moilanen, Miisa Reponen, Siiri Väyrynen, Meeri Riiali) 53,63, 3) Imatran Urheilijat 2 (Saana Laihanen, Senja Ojalainen, Veera Vallin, Anna Kullberg) 59,45.

P15 100m (-1,5) 1) Kasperi Vehmaa LappUM 11,52, 2) Roope Kuparinen LappUM 12,95, 3) Erik Lipsanen ImU 12,99.

P15 2000m 1) Lauri Nokkala LappUM 6.00,58, 2) Joonatan Venäläinen ImU 6.17,41.

P15 Seiväs 1) Aleksi Hilska LappUM 300, 2) Eeli Valtonen ImU 160.

P15 Kuula 1) Teemu Sinkkonen ImU 11,36, 2) Rasmus Vehmaa LappUM 8,48, 3) Vilho Ojalainen ImU 6,70.

P15 4x100m viesti 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 47,38, 2) Imatran Urheilijat (Juho Venäläinen, Vilho Ojalainen, Eeli Valtonen, Erik Lipsanen) 51,97.

N17 200m (+0,0) 1) Nelli Anttonen ImU 26,37, 2) Aino Venäläinen ImU 26,51, ulkop.kilp.) Anni Konnu ImU 29,95.

N17 Pituus 1) Milla Uitti ImU 4,97, 2) Anniina Kuukka ImU 4,66, 3) Rosa Valkendorff LappUM 4,44, 4) Anni Konnu ImU 4,31, 5) Essi Niinimäki LappUM 4,19.

N17 Kuula 1) Sini Tiussa ImU 10,10, 2) Elisa Hilska LappUM 9,89, 3) Milja Mahlavuori LappUM 8,05.

M17 200m (+0,0) 1) Joonatan Vallin ImU 26,43, 2) Aatu Pohjonen LappUM 28,31.

M17 Pituus 1) Sisu Mikkilä ImU 6,42, 2) Martti Hyvärinen LappUM 5,29.

M17 Kuula 1) Konsta Rutonen LappUM 11,39, 2) Topi Hatakka LappUM 10,93, 3) Viktor Zhabin ImU 8,99, 4) Eetu Pohjonen LappUM 8,83.

M19 Pituus 1) Otso Mikkilä ImU 6,61.

N19 200m (+0,0) 1) Milka Riiali ImU 27,39, 2) Juulia Kokko ImU 27,53, 3) Hilla Mikkilä ImU 29,37.

N19 Pituus 1) Noora Tiainen LappUM 5,19, 2) Milka Riiali ImU 4,93, 3) Hilla Mikkilä ImU 4,60.

Luetuimmat