Yrittäjät palkitsi vuoden yrityksenä Szepaniakin kuljetusliikkeen Imatralta, vuoden uusinajattelija on Jani Valkeapää

Vuoden uusinajattelija-palkinto jaettiin nyt ensi kertaa. Ruokolahden kunta palkittiin maakunnan yritysystävällisempänä.

Elena Liseytseva

Pekka Szepaniakin vetämä perheyritys toimii jo kolmannen sukupolven voimin.
Pekka Szepaniakin vetämä perheyritys toimii jo kolmannen sukupolven voimin.

Etelä-Karjalan yrittäjien perinteinen maakuntajuhla huipentui palkintojenjakoon Rauhan kylpylähotellissa lauantai-iltana.

Vuoden yrityksenä 2019 palkittiin imatralainen perheyritys Szepaniak Oy ja yritysystävällisimpänä kuntana Ruokolahti.

Luumäki sai kunniamaininnan.

Yhdistyksen historian ensimmäisen uusinajattelijapalkinnon sai imatralainen monitoimimies, Imatran Pallo-Veikkojen urheilutoimenjohtaja Jani Valkeapää. Ensi kertaa myös jaetun yksinyrittäjäpalkinnon sai lappeenrantalaisen HiskiShow Oy:n Hiski Hämäläinen

Taneli Toikka

Yrittäjäyhdistyksen mielestä Ruokolahti on maakunnan yritysystävällisin kunta. Arkistokuva
Yrittäjäyhdistyksen mielestä Ruokolahti on maakunnan yritysystävällisin kunta. Arkistokuva

Kolmannen sukupolven perheyritys

Kuljetusliike Szepaniak on toiminut lähes 50 vuotta, ja perheyritystä vie eteenpäin jo kolmas sukupolvi. Viiden yrityksen konserni on yrittäjien tiedotteen mukaan kasvanut kannattavasti ja vakavaraisesti työllistämään jo satakunta työntekijää.

Ruokolahdella yritysvaikutusten arviointi on yrittäjäyhdistyksen mukaan jatkuvaa, apua pyydetään tarvittaessa paikallisilta yrittäjiltä ja hankinnoissa otetaan huomioon paikalliset mahdollisuudet. Yhteistyötä on tehty pitkään ja sillä on saatu konkreettisia tuloksia. Luumäen kunniamaininta tuli yrittäjämyönteisestä asenteesta.

Mikko Hannula

Jani Valkeapää sai tunnustuksen uudenlaisen ajattelun kulttuurin tuomisesta käytäntöön.
Jani Valkeapää sai tunnustuksen uudenlaisen ajattelun kulttuurin tuomisesta käytäntöön.

Positiivisen ajattelun edelläkävijä

Etelä-Karjalan yrittäjien mukaan Jani Valkeapää on periksiantamaton ja ennakkoluuloton ideanikkari ja käytännön tekijä. Hän on yhdistyksen mukaan luonut maakuntaan positiivisen ajattelun kulttuuria. Hänen todetaan olevan rohkea kyseenalaistaja, joka ei odota muiden tekevän valmista vaan etsii ja toteuttaa ratkaisuja yhdessä muiden kanssa.

Energiatekniikan diplomi-insinööri Hiski Hämäläinen teki harrastuksesta ammatin ja perusti video- ja valokuvausta tarjoavan HiskiShown vuonna 2013. Hämäläisen näyttäviä dronekuvia on nähty esimerkiksi televisiosarja Sorjosessa.

Kai Skyttä

Hiski Hämäläinen on tehnyt harrastuksesta ammatin.
Hiski Hämäläinen on tehnyt harrastuksesta ammatin.

Valintoja tekivät Minna Kokki, Sanna Lötjönen ja Jami Holtari Etelä-Karjalan yrittäjistä, Mikko Ojapelto Business millista, Antti Oravuo Imatran seudun kehitysyhtiöstä sekä maakuntajohtaja Matti Viialainen, aluekehitysjohtaja Satu Sikanen ja aluekehitysasiantuntija Anni Laihanen maakuntaliitosta.

Luetuimmat

Uusimmat uutiset