Ruokolahden Rajun C1-tyttöjen joukkue voitti lentopallon Etelä-Suomen aluemestaruuden

Seuran 2-joukkue sijoittui kisoissa seitsemänneksi.

Niina Viljakainen

Rajun voitokkaat C-tytöt ja valmennustiimi.
Rajun voitokkaat C-tytöt ja valmennustiimi.

Ruokolahden Rajun 1-joukkue voitti C-tyttöjen lentopallon Etelä-Suomen aluemestaruuden.

Sijoista 1–6 pelattiin Kausalassa lauantaina 7. maaliskuuta. Finaaliottelussa Rajun C1-joukkue otti voiton PuMaC1-joukkueesta lukemin 2–1(25–18, 23–25, 15–11).

Rajun C1-joukkueessa pelaavat Elina Anttila, Inka Jantunen, Sini-Lilja Kähäri, Eevi Lehmus, Ella Löfman, Miima Matikainen, Elisa Muukkonen, Sara Puurtinen, Riikka Sikiö, Venla Vesa ja Veera Viljakainen. Joukkueen valmentajina toimivat Riikka Lehmus ja Jan Löfman.

Ruokolahden Rajun C2-joukkue sijoittui aluemestaruuskisoissa puolestaan seitsemänneksi. Ruokolahdella lauantaina 7. maaliskuuta pelatussa turnauksessa ruokolahtelaiset voittivat ViLePan lukemin 1–2(17–25, 25–18, 14–16)

C2-joukkueessa pelaavat Iina Ahtinen, Helena Huovila, Vilma Kolehmainen, Neea Pitko, Mira Saikkonen, Ella Savolainen, Lotta Tiilikainen, Matleena Tiilikainen ja Weera Väyrynen. Joukkuetta valmentaa Pasi Saikkonen.

Katso tarkemmat tulokset täältä.

Raju Volley-turnaus tulee taas

Rajulla on tältä kaudelta jo saavutettuna B-tyttöjen Etelä-Suomen aluemestaruushopea, ja C-tyttöjen aluemestarit ovat myös varmistaneet suoraan paikkansa Kuortaneen SM-finaaleissa ilman välieriä. B-tyttöjen nuori joukkue taistelee finaalipaikasta välierissä Mikkelissä 28. maaliskuuta.

Rajulaisista C-joukkueissa pelaavista 2006–2007 syntyneistä tytöistä Elina Anttila harjoittelee parhaillaan Kuortaneella U15 maajoukkueleirillä, jonne hänet kutsuttiin viime marraskuun maajoukkuekatsastusleirin perusteella.

Lisäksi viime viikolla ikäluokan tytöistä Ella Löfman ja Vilma Kolehmainen pääsivät näyttämään taitojaan U15-maajoukkueen haastajaleirille Kuortaneelle.

Kotipelejä Rajun lentopallojunioreilla ei enää tällä erää ole tiedossa keväälle. Talkooporukalla on kuitenkin edessä vielä yksi iso työmaa: 16. toukokuuta Ruokolahden liikuntahallilla aikuisille järjestettävä perinteinen Raju Volley-turnaus kilpa- ja harrastesarjoineen. Turnauksen tuotolla mahdollistetaan junoreiden osallistuminen maailman suurimpaan juniorilentopallotapahtuman Power Cup-turnaukseen, joka pelataan tänä vuonna Salossa kesäkuun alussa.

Juttua päivitetty 10.3. klo 12:50: Kuva vaihdettu. Jutussa oli aiemmin virheellisesti kuva Rajun B-tytöistä. Lisäksi juttuun on lisätty jälkimmäinen kappale seuran kuulumisista.

Luetuimmat

Uusimmat uutiset