Rullahiihdon SM-kisojen ensimmäinen kilpailupäivä on takana — Katso tästä lauantain tulokset ja sijoitukset

AOP

Rullahiihdon SM-kilpailut ovat yleisölle ilmainen tapahtuma. Kuvituskuva.

Ukonniemen stadionilla hiihdetään viikonlopun aikana rullahiihdon SM-kilpailut. Alla on lista ensimmäisen kilpailupäivän tuloksista.

SM-kisat jatkuvat sunnuntaina 5. elokuuta kello 10 alkaen.

Naiset 14 vuotta, 1 km:
1) Gisela-Mei Hakkarainen IF Sibbo-Vargarna 2.33,04
2. Iida Piiroinen Espoon Hiihtoseura 2.34,38
3) Eevi Laatikainen Imatran Urheilijat 2.41,35
4) Anni Rohila Rasti-Lukko 3.00,37
5) Tuuli Hjelt Mäntsälän Urheilijat 3.01,48

N14 A-finaali 1 km:
1) Gisela-Mei Hakkarainen IF Sibbo-Vargarna 2.29,36
2) Iida Piiroinen Espoon Hiihtoseura 2.30,77
3) Eevi Laatikainen Imatran Urheilijat 2.41,51
4) Anni Rohila Rasti-Lukko 2.54,55
5) Tuuli Hjelt Mäntsälän Urheilijat 2.56,38

Miehet 14 vuotta 1 km:
1) Rasmus Saarinen Lahden Hiihtoseura 2.27,57
2) Oliver Suhonen Hollolan Urheilijat -46 2.33,10
3) Atte Räikkönen Imatran Urheilijat 2.43,70

M14 A-finaali 1 km:
1) Rasmus Saarinen Lahden Hiihtoseura 2.26,40
2) Oliver Suhonen Hollolan Urheilijat -46 2.31,26
3) Atte Räikkönen Imatran Urheilijat 2.42,30

Naiset 16 vuotta 1 km:
1) Kiia Karttunen Imatran Urheilijat 3.37,14

N16 A-finaali 1 km:
1) Kiia Karttunen Imatran Urheilijat 3.36,17

Miehet 16 vuotta 1.4 km:
1) Ike Melnits IF Sibbo-Vargarna 2.53,57
2) Leevi Vuorinen Skiteam 105 3.00,54
3) Anton Skutnabb IF Sibbo-Vargarna 3.05,81
4) Matti Mansikka Liperin Hiihtoseura 3.13,68
5) Rasmus Räikkönen Imatran Urheilijat 3.16,62

M16 1. välierä 1.4 km:
1) Ike Melnits IF Sibbo-Vargarna 3.11,27
2) Matti Mansikka Liperin Hiihtoseura 3.14,45
3) Rasmus Räikkönen Imatran Urheilijat 3.15,32

M16 2. välierä 1.4 km:
1) Leevi Vuorinen Skiteam 105 3.26,14
2) Anton Skutnabb IF Sibbo-Vargarna 3.27,34

M16 A-finaali 1.4 km:
1) Ike Melnits IF Sibbo-Vargarna 2.53,05
2) Leevi Vuorinen Skiteam 105 2.57,61
3) Anton Skutnabb IF Sibbo-Vargarna 3.02,90
4) Matti Mansikka Liperin Hiihtoseura 3.16,43

Naiset 1.4 km:
1) Johanna Ukkola Siilinjärven Hiihtoseura 3.10,35
2) Petra Torvinen Liperin Hiihtoseura 3.11,63
3) Nastassia Kinnunen Kontiolahden Urheilijat 3.18,50
4) Senni Vuolle Seinäjoen Hiihtoseura 3.20,14
5) Hanna Varjus Imatran Urheilijat 3.22,89
6) Laura Karkkulainen Kontiolahden Urheilijat 3.33,13
7) Annemari Kiekara Ski Jyväskylä 3.46,82

NYL 1. välierä 1.4 km:
1) Johanna Ukkola Siilinjärven Hiihtoseura 3.13,92
2) Senni Vuolle Seinäjoen Hiihtoseura 3.16,51
3) Hanna Varjus Imatran Urheilijat 3.19,48

NYL 2. välierä 1.4 km:
1) Nastassia Kinnunen Kontiolahden Urheilijat 3.19,66
2) Petra Torvinen Liperin Hiihtoseura 3.20,34
3) Laura Karkkulainen Kontiolahden Urheilijat 3.25,26
4) Annemari Kiekara Ski Jyväskylä 3.48,28

NYL A-finaali 1.4 km:
1) Johanna Ukkola Siilinjärven Hiihtoseura 3.09,49
2) Nastassia Kinnunen Kontiolahden Urheilijat 3.10,79
3) Petra Torvinen Liperin Hiihtoseura 3.11,12
4) Senni Vuolle Seinäjoen Hiihtoseura 3.11,30

Miehet 1.75 km:
1) Lauri Lepistö Kouvolan Hiihtoseura 3.25,43
2) Verneri Suhonen Hollolan Urheilijat -46 3.28,45
3) Emil Liekari Kouvolan Hiihtoseura 3.30,92
4) Matias Heinonen Espoon Hiihtoseura 3.31,45
5) Vesa Kallio Imatran Urheilijat 3.32,29
6) Waltteri Vinkanharju Vantaan Hiihtoseura 3.39,56
7) Joona Koponen Tampereen Yritys 3.41,23
8) Roni Lukkarinen Vantaan Hiihtoseura 3.44,79
9) Kirill Nevoruev Imatran Urheilijat 3.49,14
10) Tomi Mikkonen Imatran Urheilijat 3.50,16
11) Jeri Koponen Tampereen Yritys 3.50,71
12) Miika Heikkilä Espoon Hiihtoseura 3.50,94
13) Mikael Rovio Imatran Urheilijat 3.52,73
14) Jasper Saarinen Lahden Hiihtoseura 4.04,19

MYL 1. alkuerä 1.75 km:
1) Lauri Lepistö Kouvolan Hiihtoseura 3.45,77
2) Roni Lukkarinen Vantaan Hiihtoseura 3.47,89
3) Kirill Nevoruev Imatran Urheilijat 3.48,01

MYL 2. alkuerä 1.75 km:
1) Vesa Kallio Imatran Urheilijat 3.38,47
2) Matias Heinonen Espoon Hiihtoseura 3.39,89
3) Miika Heikkilä Espoon Hiihtoseura 3.42,18

MYL 3. alkuerä 1.75 km:
1) Verneri Suhonen Hollolan Urheilijat -46 3.37,58
2) Tomi Mikkonen Imatran Urheilijat 3.38,97
3) Joona Koponen Tampereen Yritys 3.40,09

MYL 4. alkuerä 1.75 km:
1) Emil Liekari Kouvolan Hiihtoseura 3.41,14
2) Waltteri Vinkanharju Vantaan Hiihtoseura 3.42,65
3) Jeri Koponen Tampereen Yritys 3.45,84
4) Jasper Saarinen Lahden Hiihtoseura 4.00,41

MYL 1. välierä 1.75 km:
1) Vesa Kallio Imatran Urheilijat 3.28,52
2) Matias Heinonen Espoon Hiihtoseura 3.28,69
3) Lauri Lepistö Kouvolan Hiihtoseura 3.38,27
4) Roni Lukkarinen Vantaan Hiihtoseura 3.45,95

MYL 2. välierä 1.75 km:
1) Verneri Suhonen Hollolan Urheilijat -46 3.34,39
2) Emil Liekari Kouvolan Hiihtoseura 3.34,56
3) Waltteri Vinkanharju Vantaan Hiihtoseura 3.36,63
4) Tomi Mikkonen Imatran Urheilijat 3.40,47

MYL A-finaali 1.75 km:
1) Lauri Lepistö Kouvolan Hiihtoseura 3.26,33
2) Verneri Suhonen Hollolan Urheilijat -46 3.28,10
3) Vesa Kallio Imatran Urheilijat 3.29,25
4) Emil Liekari Kouvolan Hiihtoseura 3.37,14

Kommentoi artikkelia

Jos haluat kommentoida nimettömänä, voit tehdä sen seuraavasti:
Kirjoita nimimerkkisi Nimi-kenttään, valitse Kommentoin mieluummin vieraana -kenttä ja lisää sähköpostiosoitteesi sähköpostikenttään. Sähköpostiosoite ei näy kommentoinnin yhteydessä. Voit myös kommentoida rekisteröityneenä luomalla tilin Disqus-palveluun tai kirjautumalla kommentointiin esimerkiksi Facebookin tai Twitterin avulla.

Lue kommentointiohjeet