Imatran Urheilijoiden järjestämissä avoimissa hallikisoissa kamppaili piirinmestaruuksista suuri joukko nuoria urheilijoita — katso tulokset täältä!

Ukonniemen monitoimihallissa käydyssä kisassa oli kansainvälistä väriä, kun mukana oli urheilijoita myös Svetogorskista.

Joonas Tapaninen

Päälajinaan korkeutta hyppäävä Milka Riiali voitti keskiviikkona Aviasport-areenalla 17-vuotiaiden naisten 60 metrin juoksun. Riiali sai tammikuun lopulla urheilugaalassa nuori urheilija -palkinnon. Arkistokuva viime syyskuulta.

Naiset 17 60 m: 1. Milka Riiali ImU 8,33,
Päälajinaan korkeutta hyppäävä Milka Riiali voitti keskiviikkona Aviasport-areenalla 17-vuotiaiden naisten 60 metrin juoksun. Riiali sai tammikuun lopulla urheilugaalassa nuori urheilija -palkinnon. Arkistokuva viime syyskuulta. Naiset 17 60 m: 1. Milka Riiali ImU 8,33,

Imatran Urheilijat järjesti keskiviikkoiltana Ukonniemen Aviasport-areenalla avoimet hallikisat. Niissä kamppailtiin piirinmestaruuksista.

Osanottajamäärä paisui niin suureksi, että illan aikataulua piti sen vuoksi kiristää.

Katso tiivistahtisen illan tulokset täältä.

Naiset 60 m: 1. Juulia Kokko ImU 7,93.

Naiset kuula: 1. Henna Sallinen SavonlRie 13,15, 2. Venla Pirinen ParikkU 9,08.

Miehet 60 m: 1. Markus Rautio ImU 7,39.

Tytöt 11 60 m: 1. Malna Heinonen LappUM 9,80, 2. Janette Kaplas LappUM 9,81, 3. Emma Könönen ImU 9,83, 4. Matilda Hatakka ImU 9,85, 5. Jade Hänninen LappUM 9,93, 6. Milja Vakkila LappUM 9,96, 7. Amanda Aakko LappUM 10,31, 8. Lotta Mutikainen ImU 10,55, 9. Neela Hänninen LappUM 10,67, 10. Ada Honkaniemi ImU 10,73, 11. Elizaveta Burchina LappUM 10,93, 12. Minttu Pellinen ImU 11,09

Tytöt 11 1000 m: 1. Matilda Hatakka ImU 4.15,65, 2. Emma Könönen ImU 4.21,76, 3. Oliga Salinikova Svetogorsk 4.34,77, 4. Minttu Pellinen ImU 4.39,04, 5. Diana Ivanova Svetogorsk 4.43,65.

Tytöt 11 pituus: 1. Milja Vakkila LappUM 3,75, 2. Malna Heinonen LappUM 3,71, 3. Jade Hänninen LappUM 3,65, 4. Janette Kaplas LappUM 3,63, 5. Emma Könönen ImU 3,43, 6. Lotta Mutikainen ImU 3,21, 7. Amanda Aakko LappUM 3,12, 8. Elizaveta Burchina LappUM 2,98, 9. Mette-Maria Kotilainen LappUM 2,98, 10. Neela Hänninen LappUM 2,96, 11. Linnea Ruti LappUM 2,87, 12. Minttu Pellinen ImU 2,82, 13. Ada Honkaniemi ImU 2,75.

Tytöt 11 keihäs: 1. Lotta Mutikainen ImU 20,32, 2. Janette Kaplas LappUM 19,12, 3. Elizaveta Burchina LappUM 9,79, 4. Linnea Ruti LappUM 9,43, 5. Ada Honkaniemi ImU 8,27.

Pojat 11 60 m: 1. Oskari Kuusisto ImU 9,64, 2. Valle Kämäräinen ImU 9,82, 3. Nico Ikäheimonen SavonlRie 9,88, 4. Joel Peltonen LappUM 10,27, 5. Elmeri Kinnunen YlämPy 10,50.

Pojat 11 1000 m: 1. Artiem Kovin Svetogorsk 3.55,18, 2. Oskari Kuusisto ImU 3.58,83, 3. Semien Makaseev Svetogorsk 4.12,54, 4. Egor Dmitriev Svetogorsk 5.03,35.

Pojat 11 pituus: 1. Joel Peltonen LappUM 3,54, 2. Valle Kämäräinen ImU 3,47, 3. Elmeri Kinnunen YlämPy 3,30, 4. Nico Ikäheimonen SavonlRie 3,29.

Tytöt 13 60 m: 1. Ella Peltola AnjLi 8,71, 2. Hanna Sedig LappUM 9,06, 3. Sara Kyllönen LappUM 9,19, 3. Jonna Romo KangasnKa 9,19, 5. Emilia Huittinen ImU 9,30, 6. Nelli Kokkonen VehkVei 9,43, 7. Saimi Kivelä LappUM 9,51, 8. Erika Pellinen ImU 9,74, 9. Veera Heinonen LappUM 9,83.

Tytöt 13 1000 m: 1. Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 3.53,20, 2. Antonina Sevostianova Svetogorsk 4.03,63, 3. Eevi Laatikainen ImU 4.08,15, 4. Veera Vallin ImU 4.30,31, 5. Regina Charushnikova Svetogorsk 4.54,62.

Tytöt 13 pituus: 1. Ella Peltola AnjLi 4,79, 2. Hanna Sedig LappUM 4,43, 3. Emilia Huittinen ImU 4,41, 4. Jonna Romo KangasnKa 3,99, 5. Saimi Kivelä LappUM 3,87, 6. Siiri Väyrynen ImU 3,84, 7. Veera Heinonen LappUM 3,46, 8. Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 3,31.

Tytöt 13 keihäs: 1. Ira Hirvonen OutokPa 38,92, 2. Hanna Sedig LappUM 28,07, 3. Veera Vallin ImU 17,02.

Pojat 13 60 m: 1. Perttu Aakko LappUM 9,16, 2. Akseli Kinnunen YlämPy 9,61, 3. Ivan Zhuikov Svetogorsk 10,32, 4. Elias Hietanen RiihimKi 10,82

Pojat 13 1000 m: 1. Vsevolod Lukianenkov Svetogorsk 3.38,50, 2. Danila Fedotov Svetogorsk 3.52,47, 3. Yrii Omutov Svetogorsk 3.57,51, 4. Tiitus Qvintus LappUM 3.58,03.

Pojat 13 pituus: 1. Aleksi Hilska LappUM 4,95, 2. Perttu Aakko LappUM 3,92, 3. Mikael Böckerman EsboIF 3,74, 4. Vsevolod Lukianenkov Svetogorsk 3,52, 5. Vini Aarnikko ImU 3,51, 6. Tiitus Qvintus LappUM 3,32, 7. Vilho Ojalainen ImU 3,28, 8. Danila Fedotov Svetogorsk 3,24, 9. Ivan Zhuikov Svetogorsk 3,12.

Pojat 13 keihäs: 1. Aleksi Hilska LappUM 47,09, 2. Mikael Böckerman EsboIF 37,71, 3. Elias Hietanen RiihimKi 27,36, 4. Vini Aarnikko ImU 23,01, 5. Vilho Ojalainen ImU 19,17.

Tytöt 15 60 m: 1. Nelli Anttonen ImU 8,09, 2. Meeri Riiali ImU 8,23, 3. Aava Lajunen VantSa 8,35, 4. Anne-Karin Kilkki LappUM 8,42.

Tytöt 15 1000 m: 1. Salla Ahonen ImU 3.35,44, 2. Sara Vainikka LappUM 3.36,70, 3. Sofia Sund ImU 4.18,12.

Tytöt 15 pituus: 1. Emmi Hietanen RiihimKi 4,63, 2. Elisa Hilska LappUM 4,56, 3. Anne-Karin Kilkki LappUM 4,44, 4. Aava Lajunen VantSa 4,30, 5. Rosa Valkendorff LappUM 4,23, 6. Iines Peltonen LappUM 4,10, 7. Tytti Repo LappUM 4,07, 8. Essi Niinimäki LappUM 3,94, 9. Senja Ojalainen ImU 3,79, 10. Sara Vainikka LappUM 3,49.

Tytöt 15 kuula: 1. Emmi Hietanen RiihimKi 11,58, 2. Miia Hottinen ImU 9,07, 3. Erika Lankinen ImU 8,25, 4. Miisa Huuhtanen ImU 8,20, 5. Siiri Martikainen PuumVi 7,59, 6. Emmi Karttunen ImU 7,55, 7. Siiri Petäjäsaari ValkKa 7,45, 8. Anna Hietaranta LappUM 7,26, 9. Senja Ojalainen ImU 7,01, 10. Essi Niinimäki LappUM 6,96.

Tytöt 15 keihäs 1. Emmi Hietanen RiihimKi 40,29, 2. Tuuli Summanen LappUM 33,59, 3. Elisa Hilska LappUM 33,48, 4. Aava Lajunen VantSa 22,17.

Pojat 15 60 m: 1. Eetu Pohjonen LappUM 7,67, 2. Kasperi Vehmaa LappUM 7,71, 3. Miki Likander LappUM 7,86, 4. Rasmus Vehmaa LappUM 8,16.

Pojat 15 1000 m: 1. Joonatan Vallin ImU 3.22,63.

Pojat 15 pituus: 1. Miki Likander LappUM 4,77.

Pojat 15 kuula: 1. Oliver Jaatinen ParikkU 9,81, 2. Valtteri Kinnunen YlämPy 7,91, 3. Jere Ronkanen YlämPy 6,58.

Pojat 15 keihäs: 1. Miki Likander LappUM 40,93.

Naiset 17 60 m: 1. Milka Riiali ImU 8,33, 2. Olivia Marttila VantSa 8,39, 3. Milla Kokkonen VehkVei 8,40, 4. Wilma Taavitsainen RistU 8,56.

Naiset 17: 1000 m: 1. Daria Fedotova Svetogorsk 4.09,17.

Naiset 17 pituus: 1. Sani Rantalainen LappUM 5,12, 2. Noora Tiainen LappUM 5,00, 3. Milla Uitti ImU 4,84, 4. Olivia Marttila VantSa 4,40.

Naiset 17 kuula 1. Hilla Mikkilä ImU 8,95, 2. Daria Fedotova Svetogorsk 6,88.

Naiset 17 keihäs: 1. Tara Saikkonen ParikkU 41,24, 2. Eeva Laine LappUM 34,11, 3. Sini Tiussa ImU 27,83.

Miehet 17 60 m: 1. Olli Palmumaa ValkKa 7,63, 2. Aatu Haimi ValkKa 7,70, 3. Lauri Honkanen ImU 7,76, 4. Mika Karkkonen ImU 8,22.

Miehet 17 1000 m: 1. Martti Majuri LappUM 3.06,88, 2. Dmitrii Golubev Svetogorsk 3.16,12, 3. Mika Karkkonen ImU 3.26,96.

Miehet 17 kuula: 1. Joonas Pulkkinen RistU 13,24.

Miehet 17 keihäs: 1. Topi Hatakka LappUM 46,24.

Miehet 19 kuula: 1. Eero Virtanen ImU 14,10.

Miehet 19 keihäs: 1. Topi Julkunen JuvU 58,32, 2. Vili Valtonen ImU 58,16.

Uusimmat uutiset