Lisa Jamil voitti kolme kisaa kolmessa eri kaupungissa

Imatran Voimistelijoille hyviä sijoituksia Viipurissa, Mikkelissä ja Espoossa.

Imatran Voimistelijat

Lisa Jamil (toinen vasemmalta) vei kirkkaimman mitalin naisten sarjassa Espoossa.
Lisa Jamil (toinen vasemmalta) vei kirkkaimman mitalin naisten sarjassa Espoossa.

Imatran Voimistelijoiden nuoret rytmiset voimistelijat ovat hakeneet voittoja ja hyviä sijoituksia kolmena peräkkäisenä viiikonloppuna.

Ensin ohjelmassa olivat tammikuun lopussa Viipurin kansainväiset kisat, sitten Mikkelissä kansainvälinen Lumme cup ja sen jälkeen kansallinen ikäkausikilpailu Espoossa.

Imatran Voimistelijoiden Lisa Jamil voitti kaikissa kolmessa kilpailuissa naisten sarjan. Espoon ikäkausikilpailut olivat samalla karsintakilpailut pohjoismaisiin mestaruuskilpailuihin. Jamil voitti naisten sarjan ylivoimaisesti pistein 65.916 ja varmisti näin paikkansa Ruotsissa maaliskuun alussa järjestettäviin PM-kisoihin.

Emilia Berkozova nappasi 10-vuotiaissa kultaa kaikissa välineissä Viipurissa ja ikäkausikilpailussa 2-ottelun huippupistein 26.150. Mikkelissä Berkozova voimisteli hopealle.

Samanikäinen Eva Rodokhlebova sijoittui toiseksi Espoossa ja kolmanneksi Mikkelin kokonaiskisassa.

Mitaleille ikäkausikilpailussa voimisteli lisäksi 8-vuotiaissa hopealle Polina Nikitina.

Espoon ikäkausikilpailuissa 10-vuotiaissa Imatran Voimistelijoiden muita sijoituksia:Ilona Huikko 4. ja Maria Carcei 13 .

11-vuotiaissa Viivi Savolainen sijoittui kuudenneksi, Annamaija Pussi oli 12. sekä Martta Hännikäinen 13.

12-vuotiaissa Tea Laamanen oli 7. ja Miisa Kurvi 10.

A nuorten 4-ottelussa sijoitukset: 12.Milla Savolainen, 13.Alisa Karpenko, 15. Veera Sabelfeld ja 19. Miila Laulainen.

Mikkelin Lumme Cup sijoitukset: M-sarja 1.sija Lisa Jamil

JM-sarja: Milla Savolainen 9.sija, Miila Laulainen jaettu 10.sija, Veera Sabelfeld 13.sija.

2009A-sarja Viivi Savolainen 4.sija, Annamaija Pussi 6.sija ja Martta Hännikäinen 11.sija.

2008A-sarja: Miisa Kurvi 5.sija ja Tea Laamanen 7. sija.

2010A-sarjassa: Emilia Berkozova 2.sija, Eva Rodokhlebova 3.sija, Ilona Huikko 6.sija ja Maria Carcei 8.sija.

Viipurin kansainvälinen kilpailu:

2012A Nikitina Polina, 1.sija naru

2010A Emilia Berkozova, 1.sija vanne, keilat, vapaa, naru

2010A Eva Rodokhlebova. 2.sija naru, 3.sija vanne ja keilat

2010B Maria Carcei, 1.sija naru. 2.sija vapaa

2010B Ilona Huikko, 1.sija vapaa ja keilat, 3.sija naru

2009A Viivi Savolainen, 1.sija pallo ja keilat, 3.sija vapaa

2008A Miisa Kurvi, 1.sija nauha, jaettu 3.sija keilat

2007A Milla Savolainen, 1.sija nauha, pallo, keilat, 2.sija naru

2007A Veera Sabelfeld, 2.sija keilat ja pallo, 3.sija naru ja nauha

2007A Miila Laulainen, 1.sija naru, 2.sija nauha

2005A Alisa Karpenko, 1.sija pallo, 2.sija naru ja keilat

2004A Lisa Jamil, 1.sija keilat ja pallo

Imatran Voimistelijat palkittiin Viipurissa, koska se sai seuroista eniten kultamitaleja (17 kpl). Lisa Jamil ja Emilia Berkozova saivat erityispalkinnot, joilla he saavat paikat Margarita Mamunin Masterclassille.

Seuraavana vuorossa on 26.2.-1.3. kansainväliset Miss Valentine kisat Tartossa, johon on valittu Lisa Jamil, Emilia Berkozova, Alisa Karpenko ja Milla Savolainen.

Luetuimmat

Kommentoidut