Tilaajalle

Uusi tietosuojalaki siirtää avonaiset mapit lukkojen taakse urheiluseurojen toimistoilla — "Kyllä siitä tietynlainen rumba tulee"

Ensi kuussa voimaan tuleva uusi laki edellyttää, että henkilötietoja pitää käsitellä myös urheiluseuroissa aiempaa tarkemmin.

Juha Rika

Kun FC Pallo kerää uuden lain voimaan tultua ihmisiltä tietoja, seuran pitää varmistaa, että nämä varmasti hyväksyvät ja ymmärtävät, mitä tietoja heiltä pyydetään ja mihin niitä käytetään. — Ja kuten tähänkin asti, totta kai ihmisellä on oikeus tietää, mitä tietoja hänestä on olemassa, lisää Etelä-Karjalan Liikunnan ja Urheilun seurakehittäjä Sakari Pusenius.
Kun FC Pallo kerää uuden lain voimaan tultua ihmisiltä tietoja, seuran pitää varmistaa, että nämä varmasti hyväksyvät ja ymmärtävät, mitä tietoja heiltä pyydetään ja mihin niitä käytetään. — Ja kuten tähänkin asti, totta kai ihmisellä on oikeus tietää, mitä tietoja hänestä on olemassa, lisää Etelä-Karjalan Liikunnan ja Urheilun seurakehittäjä Sakari Pusenius.

 Jos niitä käsittelee joku muu kuin virallisella palkkalistalla oleva henkilö, kuten valtaosassa seuroista, seurojen pitää tehdä näiden henkilöiden kanssa kirjallinen salassapitosopimus. — Veijo Vainikka