Tilaajalle

Juniorit hupenevat vauhdilla Etelä-Karjalassa, urheiluseurojen on syytä varautua muutokseen — Katso Etelä-Karjalan liiton ja Eksoten skenaariot ja laskelmat lasten määrästä vuoteen 2040 asti

Lasten määrä Etelä-Karjalassa vähenee vauhdilla, mikä vaikuttaa jo nyt urheiluseurojen toimintaan. Sakari Puseniuksen mukaan yhteistyön lisääminen on tärkeä keino seurojen elinvoiman vaalimisessa.

Mika Strandén

Yksi vahvaa juniorityötä Imatralla ja Lappeenrannassa jtekevä urheiluseura on Saimaan Muodostelmaluistelijat. Valmentaja Jonna Pesonen veti seuran 5—9-vuotiaiden Mini Illusions -muodostelmaluistelukoulun tuntia Kisapuiston yksityisessä Harraste- ja nuorisojäähallissa. Halli rakennettiin nimenomaan parantamaan jääurheilun juniori- ja harrastetoiminnan olosuhteita.
Yksi vahvaa juniorityötä Imatralla ja Lappeenrannassa jtekevä urheiluseura on Saimaan Muodostelmaluistelijat. Valmentaja Jonna Pesonen veti seuran 5—9-vuotiaiden Mini Illusions -muodostelmaluistelukoulun tuntia Kisapuiston yksityisessä Harraste- ja nuorisojäähallissa. Halli rakennettiin nimenomaan parantamaan jääurheilun juniori- ja harrastetoiminnan olosuhteita.

Sakari Puseniuksen mielestä eteläkarjalaisten urheiluseurojen tulee varautua lasten ja nuorten määrän vähenemiseen hyvissä ajoin. Etelä-Karjalan Liikunnan ja Urheilun aluejohtajan mukaan maakunnan urheiluseuroissa tunnetaan hyvin oman alueen väestönkehitys.

Luetuimmat

Kommentoidut