Imatran Pallo-Veikkojen kasvatti Ossi Savolainen jatkaa Pesäpalloliiton puheenjohtajana — Liitto on pystynyt tasapainottamaan talouttaan

Janne Lehtonen

Imatran Pallo-Veikoissa nuorten SM-kultaa 1970-luvulla voittanut Ossi Savolainen jatkaa Pesäpalloliiton puheenjohtajana.
Imatran Pallo-Veikoissa nuorten SM-kultaa 1970-luvulla voittanut Ossi Savolainen jatkaa Pesäpalloliiton puheenjohtajana.

Pesäpalloliiton syyskokous on valinnut Uudenmaan maakuntajohtajan ja Imatran Pallo-Veikkojen kasvatin Ossi Savolaisen jatkamaan yhdistyksen puheenjohtajana seuraavan kaksivuotiskauden.

Johtokunnan jäseniksi syyskokous vahvisti yksimielisesti viiden alueen asettamat ehdokkaat. Johtokuntaan valittiin Rauno Airas Kuopiosta, Timo Mäkelä Hämeenkyröstä, Sami Ritola Kangasalta, Hannu Toivonen Raumalta sekä uutena Imatran Pallo-Veikoissakin pelannut Juha-Matti Ranta (Pohjoinen alue) Kempeleestä.

Neljän muun paikan osalta käytti äänioikeuttaan yhteensä 92 äänioikeutettua jäsenyhdistystä. Eniten ääniä, 80, keräsi Johanna Seppälä Ylivieskasta. Lisäksi johtokuntaan valittiin jatkokaudelle Antti Aine Turusta, Pesä Yseissäkin pelannut Tanja Vehniäinen Oulusta ja Ossi Viljanen Seinäjoelta.

Pesäpalloliiton Jyväskylässä koolla ollut syyskokous hyväksyi yhdistyksen toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2019.

— Tarkoituksellisesti tehtiin satsauksia henkilöstöpuolelle kahtena edellisenä vuonna ja tehtiin suunnitellusti negatiivinen tilinpäätös tarkoituksena kuroa se umpeen lähivuosina. Tänä vuonna on kuitenkin toimittu niin hyvin, että taloutta on pystytty vahvasti tasapainottamaan ja panostuksia pystytään tarvittaessa tekemään, puheenjohtaja Ossi Savolainen kertoi Pesäpalloliiton tiedotteessa.

Pesäpallon tulevaisuudenkuvan tavoitteet on asetettu vuoteen 2022, jolloin Suomen kansallispeli viettää 100-vuotisjuhliaan.