Karhumäen urheilukentällä tehtailtiin lukuisia ennätystuloksia torstai-iltana – Katso tulokset Inkeri-kisoista

Pituushypyssä Imatran urheilijoiden kaksoisvoiton täydensi Sisu Mikkilä ennätystuloksellaan 663.

Anu Pakarinen

Otto Pulkkinen hyppäsi torstaina uuden ennätystuloksensa.
Otto Pulkkinen hyppäsi torstaina uuden ennätystuloksensa.

Inkeri-kisat järjestettiin Karhumäen urheilukentällä torstai-iltana. Kilpailuissa pituushyppääjä Otto Pulkkinen, 19, voitti miesten pituuskilpailun ylivoimaisesti uudella ennätystuloksellaan 748, joka syntyi viimeisellä hypyllä.

Pulkkisen suoritus oli samalla uusi Etelä-Karjalan piiriennätys. Imatran urheilijoiden kaksoisvoiton täydensi 16-vuotias Sisu Mikkilä, joka hyppäsi kilpailussa ennätystuloksensa 663.

Miesten keihäskilpailun voitti IU:n Vili Valtonen kauden parhaalla tuloksella 66,90. 19-vuotiaiden kuulakilpailun voitti IU:n Eero Virtanen ennätystuloksellaan 16,02.

Miesten 800 metrillä voittajaksi kruunattiin IU:n Kristian Backman tuloksella 2,02,51.

Naisten sadan metrin loppukilpailussa Imatran Urheilijoiden Meeri Riiali sijoittui toiseksi uudella ennätysajallaan 12,62.

Inkeri-kisat

Tulokset

M 100m 1) Eetu Pohjonen LappUM 11,57, 1) Santeri Vauhkonen JoutsKu 11,57, 3) Sakari Vallius JoensKa 11,68, 4) Markus Rautio ImU 11,69, 5) Rasmus Vehmaa LappUM 11,79, 6) Olli Palmumaa ValkKa 11,83, 7) Samu Summanen ImU 11,94, 8) Väinö Ripatti SavonlRie 11,96, 9) Aatu Hartikainen SavonlRie 12,03, 10) Aatu Holopainen JoensKa 12,05, 11) Lauri Honkanen ImU 12,06, 12) Mika Karkkonen ImU 12,07, Sisu Mikkilä ImU DNS, Miki Likander EspTa DNS

Erä 1 (+0,5) 1) Eetu Pohjonen LappUM 11,57, 2) Rasmus Vehmaa LappUM 11,79, 3) Väinö Ripatti SavonlRie 11,96, 4) Aatu Holopainen JoensKa 12,05, 5) Mika Karkkonen ImU 12,07, Sisu Mikkilä ImU DNS. Erä 2 (+0,0) 1) Santeri Vauhkonen JoutsKu 11,57, 2) Sakari Vallius JoensKa 11,68, 3) Markus Rautio ImU 11,69, 4) Olli Palmumaa ValkKa 11,83, 5) Samu Summanen ImU 11,94, 6) Aatu Hartikainen SavonlRie 12,03, 7) Lauri Honkanen ImU 12,06, Miki Likander EspTa DNS.

M 800m (NM) 1) Kristian Backman ImU 2.02,51, 2) Onni Huovinen JoensKa 2.05,11, 3) Martti Majuri LappUM 2.05,24, 4) Lauri Nokkala LappUM 2.09,82, 5) Atte Nokka OripVe 2.10,58, 6) Saku Miettinen JoutsKu 2.12,28, 7) Mika Karkkonen ImU 2.33,45.

M Korkeus 1) Otso Mikkilä ImU 182, 2) Eetu Paasikivi JoensKa 164.

M Pituus 1) Otto Pulkkinen ImU 7,48, 2) Sisu Mikkilä ImU 6,63, 3) Sakari Vallius JoensKa 6,38, 4) Lauri Honkanen ImU 6,08, 5) Väinö Ripatti SavonlRie 5,85, 6) Aatu Holopainen JoensKa 5,79, 7) Eetu Paasikivi JoensKa 5,71, 8) Aatu Hartikainen SavonlRie 5,35.

M Keihäs 1) Vili Valtonen ImU 66,90, 2) Panu Auvinen JuvU 63,60.

N 100m 1) Essi Vehmaa LappUM 12,49, 2) Meeri Riiali ImU 12,62, 3) Juulia Kokko ImU 12,69, 4) Milka Riiali ImU 12,77, 5) Nelli Anttonen ImU 12,81, 6) Neea Käyhkö SavonlRie 12,84, 7) Aada Heiskanen SavonlRie 12,91, 8) Venla Savolainen ImU 12,97, 9) Jenni Väänänen LahdA 13,36, 10) Marlena Nieminen KarhKa 13,51, 11) Milla Uitti ImU 13,55, 12) Emma Halonen SavonlRie 13,63, 13) Roosa Rissanen SavonlRie 13,68, 14) Erin Kainulainen SavonlRie 13,82, 15) Elisa Hilska LappUM 14,03, 16) Sini Tiussa ImU 14,18, Aino Venäläinen ImU DNS, Milja Mahlavuori LappUM DNS

Erä 1 (-1,6) 1) Milla Uitti ImU 13,55, 2) Emma Halonen SavonlRie 13,63, 3) Erin Kainulainen SavonlRie 13,82, 4) Elisa Hilska LappUM 14,03, 5) Sini Tiussa ImU 14,18. Erä 2 (+1,1) 1) Jenni Väänänen LahdA 13,36, 2) Marlena Nieminen KarhKa 13,51, 3) Roosa Rissanen SavonlRie 13,68, Aino Venäläinen ImU DNS, Milja Mahlavuori LappUM DNS. Erä 3 (+0,8) 1) Essi Vehmaa LappUM 12,49, 2) Meeri Riiali ImU 12,62, 3) Juulia Kokko ImU 12,69, 4) Milka Riiali ImU 12,77, 5) Nelli Anttonen ImU 12,81, 6) Neea Käyhkö SavonlRie 12,84, 7) Aada Heiskanen SavonlRie 12,91, 8) Venla Savolainen ImU 12,97.

N 800m (NM) 1) Suvi Satama LappUM 2.30,71.

N Korkeus 1) Venla Pulkkanen LahdA 170, 2) Neea Käyhkö SavonlRie 167, 3) Anni Konnu ImU 164, 4) Minttu Mattinen LappUM 161, 5) Hilla Mikkilä ImU 151, 6) Roosa Rissanen SavonlRie 141.

N Pituus 1) Jaana Sieviläinen JoensKa 5,77, 2) Essi Vehmaa LappUM 5,59, 3) Milka Riiali ImU 5,52, 4) Minttu Mattinen LappUM 5,47, 5) Milla Uitti ImU 5,16, 6) Jenni Rossi LappUM 5,09, 7) Sani Rantalainen LappUM 5,01, 8) Hilla Mikkilä ImU 4,78, 9) Erin Kainulainen SavonlRie 4,62, 10) Rosa Valkendorff LappUM 4,31, Noora Tiainen LappUM DNS, Milja Mahlavuori LappUM DNS.

N Keihäs 1) Emilia Peltoheimo KarhKa 36,61, 2) Satu Ruuskanen SavonlRie 31,28, 3) Jenni Rossi LappUM 30,76, 4) Venla Pirinen ParikkU 29,70, Saara Lipsanen LappUM NM.

T11 60m 1) Salla Tarkiainen LappUM 9,37, 2) Helmi Koivisto ImU 9,61, 3) Kristiina Rinta-Jaskari LappUM 9,65, 4) Vieno Väistö ImU 9,94, 5) Rebecca Raijas ImU 10,03, 6) Emilia Pulkkinen ImU 10,18, Mette-Maria Kotilainen LappUM DNS, Neela Hänninen LappUM DNS, Katariina Kupiainen ImU DNS

Erä 1 (+1,2) 1) Salla Tarkiainen LappUM 9,37, 2) Helmi Koivisto ImU 9,61, 3) Kristiina Rinta-Jaskari LappUM 9,65, 4) Vieno Väistö ImU 9,94, Mette-Maria Kotilainen LappUM DNS. Erä 2 (+2,2) 1) Rebecca Raijas ImU 10,03, 2) Emilia Pulkkinen ImU 10,18, Neela Hänninen LappUM DNS, Katariina Kupiainen ImU DNS.

T11 1000m (NM) 1) Kristiina Rinta-Jaskari LappUM 3.59,59, 2) Rebecca Raijas ImU 4.10,71, 3) Katariina Tasa VehkVei 4.17,81, 4) Emilia Pulkkinen ImU 4.29,69.

T11 Pituus 1) Helmi Koivisto ImU 3,85, 2) Salla Tarkiainen LappUM 3,79, 3) Vieno Väistö ImU 3,49, 4) Katariina Tasa VehkVei 3,48, 5) Emilia Pulkkinen ImU 3,21, Mette-Maria Kotilainen LappUM DNS, Neela Hänninen LappUM DNS, Katariina Kupiainen ImU DNS.

T11 Kuula 1) Vieno Väistö ImU 6,25, 2) Juliette Kaplas LappUM 4,66, 3) Emilia Pulkkinen ImU 3,49, Neela Hänninen LappUM DNS.

P11 60m (-0,5) 1) Antti Ristanen LoimLei 9,28.

P11 1000m (NM) 1) Antti Ristanen LoimLei 3.34,44.

P11 Pituus 1) Antti Ristanen LoimLei 3,94, 2) Aimo Ojalainen ImU 2,74.

P11 Kuula 1) Riku Montonen ImU 7,66, 2) Antti Ristanen LoimLei 7,56, 3) Unto Ojalainen ImU 4,82, 4) Aki Korhonen ImU 3,67.

T13 60m 1) Jenni Väänänen LahdA 8,35, 2) Sara Kyllönen LappUM 8,63, 3) Kiira Karttunen ImU 8,69, 4) Emma Moilanen ImU 8,85, 5) Piitu Tourunen LahdA 8,86, 6) Emma Könönen ImU 8,91, 7) Milja Vakkila LappUM 9,11, 8) Erika Pellinen ImU 9,26, 9) Maria Tasa VehkVei 9,34, 10) Matilda Hatakka ImU 9,37, Aino Hannikainen LappUM DNS

Erä 1 (+2,7) 1) Jenni Väänänen LahdA 8,35, 2) Sara Kyllönen LappUM 8,63, 3) Kiira Karttunen ImU 8,69, 4) Piitu Tourunen LahdA 8,86, 5) Emma Könönen ImU 8,91, Aino Hannikainen LappUM DNS. Erä 2 (+1,0) 1) Emma Moilanen ImU 8,85, 2) Milja Vakkila LappUM 9,11, 3) Erika Pellinen ImU 9,26, 4) Maria Tasa VehkVei 9,34, 5) Matilda Hatakka ImU 9,37.

T13 1000m (NM) 1) Maria Tasa VehkVei 3.37,42, 2) Matilda Hatakka ImU 3.57,46, 3) Venla Puhakka ImU 3.58,11, Isabella Laverty ImU DNS.

T13 Korkeus 1) Erika Pellinen ImU 143, 2) Venla Puhakka ImU 137, 3) Jemina Nurmela LuumPo 131, 4) Kiira Karttunen ImU 131, Milja Vakkila LappUM, Jenni Väänänen LahdA, Emma Könönen ImU.

T13 Kuula 1) Piitu Tourunen LahdA 8,67, 2) Janette Kaplas LappUM 7,37, 3) Sara Kyllönen LappUM 6,84, 4) Emma Könönen ImU 6,56, 5) Milja Vakkila LappUM 4,41.

P13 60m (-0,5) 1) Eelis Hyvärinen LappUM 8,69, 2) Valtteri Hyyrynen TuUL 8,71, 3) Vini Aarnikko ImU 8,90, 4) Miska Anttonen ImU 9,66.

P13 1000m (NM) 1) Kaleva Tyystjärvi VähänkVie 3.25,78, 2) Johannes Kääriö SavonlRie 3.27,22, 3) Anton Vainio VehkVei 3.30,99, 5) Mikael Venäläinen ImU 3.36,21, Miska Anttonen ImU DNS.

P13 Korkeus 1) Eelis Hyvärinen LappUM 140, 2) Miska Anttonen ImU 115.

P13 Kuula 1) Mikael Venäläinen ImU 7,93, 2) Eelis Hyvärinen LappUM 6,70, Vini Aarnikko ImU.

T15 100m (-1,2) 1) Kia Suni EspTa 13,36, 2) Katja Honkanen LappUM 13,73, 3) Jessica Pappinen JoensKa 14,10, 4) Siiri Väyrynen ImU 14,18, 5) Miisa Reponen ImU 14,31, Hanna Sedig LappUM DNF.

T15 800m (NM) 1) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 2.30,49, 2) Kia Suni EspTa 2.30,53, 3) Sirja Tyystjärvi VähänkVie 2.32,50, 4) Tiitu Hjerppe LappUM 2.32,92, 5) Wilma Onnela TuUL 2.47,21, 6) Pinja Kykkänen VehmU 2.50,41, 7) Siiri Väyrynen ImU 2.56,40, 8) Isabella Laverty ImU 2.57,63.

T15 Korkeus 1) Essi Niinimäki LappUM 137, 2) Senja Ojalainen ImU 137.

T15 Pituus 1) Meeri Riiali ImU 5,41, 2) Jessica Pappinen JoensKa 4,44, 3) Essi Niinimäki LappUM 4,35, 4) Silja Häkämies YlämPy 4,34, 5) Kia Suni EspTa 4,34, 6) Siiri Väyrynen ImU 4,19, 7) Katja Honkanen LappUM 4,15, 8) Sara Kyllönen LappUM 4,13, 9) Kiira Karttunen ImU 4,08, 10) Emma Moilanen ImU 4,05, 11) Emma Könönen ImU 3,97, 12) Veera Vallin ImU 3,85, 13) Senja Ojalainen ImU 3,56, 14) Sofia Inkinen LappUM 3,43, Miisa Reponen ImU NM, Piitu Tourunen LahdA DNS, Ella Repo ParikkU DNS.

T15 Keihäs 1) Marlena Nieminen KarhKa 43,18, 2) Jenni Väänänen LahdA 38,34, 3) Piitu Tourunen LahdA 34,91, 4) Marianna Utulahti VihdVie 27,72, 5) Julia Montonen ImU 27,50, 6) Wilma Onnela TuUL 22,67, 7) Lotta Mutikainen ImU 18,92, Ella Repo ParikkU NM.

P15 100m (+2,0) 1) Erik Lipsanen ImU 13,02, 2) Nuutti Vortanen ValkKa 13,21, 3) Soini Ripatti SavonlRie 13,83, 4) Eeli Valtonen ImU 13,88, 5) Vilho Ojalainen ImU 14,86.

P15 800m (NM) 1) Joonatan Venäläinen ImU 2.17,39.

P15 Korkeus 1) Erik Lipsanen ImU 161.

P15 Pituus 1) Roope Kuparinen LappUM 4,74, 2) Soini Ripatti SavonlRie 4,43, 3) Nuutti Vortanen ValkKa 4,43, 4) Vilho Ojalainen ImU 4,13, Aleksi Hilska LappUM DNS, Vini Aarnikko ImU NM.

P15 Keihäs 1) Aleksi Hilska LappUM 52,65, 2) Eeli Valtonen ImU 35,87, 3) Nuutti Vortanen ValkKa 34,41.

N17 800m (NM) 1) Nelli Viskari ValkKa 2.19,09, 2) Salla Ahonen ImU 2.34,32, 3) Nelli Anttonen ImU 2.34,60, 4) Venla Savolainen ImU 3.04,54.

N17 Keihäs 1) Sini Tiussa ImU 37,91, 2) Elisa Hilska LappUM 34,89, 3) Henna Pirinen ParikkU 33,39.

M17 800m (NM) 1) Joonas Palmu ValkKa 2.27,72.

M17 Keihäs 1) Topi Hatakka LappUM 46,78, 2) Viktor Zhabin ImU 35,22.

M19 Kuula 1) Eero Virtanen ImU 16,02, 2) Aaron Utulahti VihdVie 10,71.