Otso Mikkilä ylitti 193, kova korkeuskisa Karhumäellä — Katso yleisurheilun juniorien pm-kisojen tuloksia tästä

Joonas Tapaninen

Otso Mikkilä hyppäsi nuorten pm-kisoissa Karhumäellä tuloksen 193.
Otso Mikkilä hyppäsi nuorten pm-kisoissa Karhumäellä tuloksen 193.

Imatran Urheilijoiden Otso Mikkilän rima nousee vauhdikkaasti korkeushypyssä. Viime kesänä 16-vuotiaiden SM-kultaa tuloksella 189 voittanut 17-vuotias hyppääjä ylitti nuorten pm-kisoissa Imatran Karhumäen kentällä 193.

Korkeammaltakin Karhumäellä hypättiin Etelä-Karjalan piirinmestaruuskisoissa, kun miesten sarjassa SM-kultaa toissa kesänä hypännyt Savitaipaleen Urheilijoiden Jesse Huttunen ylitti pm-kisojen ulkopuolisena hyppääjänä korkeuden 203.

Tuloksia

IMATRA,

Piirinmestaruuskilpailut 9-17 v, osa 1

Karhumäen kenttä

M17 Korkeus 1) Otso Mikkilä ImU 193, 2) Mika Karkkonen ImU 148, kilp.ulkop. Jonathan Lindroos EspTa 172, kilp.ulkop. Miguel Hulsman ESP 181, kilp.ulkop. Jesse Huttunen SavitU 203.

M17 200m (+0,3) 1) Akseli Eskelinen LappUM 24,77, 2) Lauri Honkanen ImU 24,93, 3) Mika Karkkonen ImU 25,66, 4) Dmitrii Golubev Sveto 26,97, kilp.ulkop. Jonathan Lindroos EspTa 24,98.

M17 Kolmiloikka 1) Lauri Honkanen ImU 11,86, 2) Dmitrii Golubev Sveto 9,75.

M19 Kuula 1) Eero Virtanen ImU 14,71.

N17 200m (+1,1) 1) Iines Peltonen LappUM 29,25, 2) Maiju Nousiainen LappUM 30,10, kilp.ulkop. Tytti Repo LappUM 28,50.

N17 Korkeus 1) Milka Riiali ImU 160, 2) Hilla Mikkilä ImU 139.

N17 Kolmiloikka 1) Noora Tiainen LappUM 11,05, 2) Milla Uitti ImU 10,15, 3) Hilla Mikkilä ImU 9,24, 4) Daria Fedotova Sveto 6,84, Emmi Neuvonen ParikkU NM.

P9 1000m 1) Santtu Piitulainen JoensKa 4.05,21, 2) Sisu Perälä LappUM 4.12,63, 3) Topias Jauho JoutsKu 4.13,97, 4) Pavel Karpov Sveto 4.16,56, 5) Tuomas Pokkinen LappUM 4.16,63, 6) Joona Lippojoki JoutsKu 5.06,74.

P9 60m aidat (+2,0 m/s) 1) Lenni Ruti LappUM 12,01, 2) Sisu Perälä LappUM 12,18, 3) Joona Lippojoki JoutsKu 15,21.

P9 Pituus 1) Lenni Ruti LappUM 3,72, 2) Sisu Perälä LappUM 3,60, 3) Santtu Piitulainen JoensKa 2,84, 4) Pavel Karpov Sveto 2,79, 5) Tuomas Pokkinen LappUM 2,77, 6) Aleksi Hafdallah ImU 2,70.

P9 Keihäs 1) Lenni Ruti LappUM 17,36, 2) Joona Lippojoki JoutsKu 14,67, 3) Tuomas Pokkinen LappUM 8,33, kilp.ulkop. Petja Piironen KuortKu 9,35.

T9 1000m 1) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.09,01, 2) Ava Tukiainen LappUM 4.17,41, 3) Rita Chuchavina Sveto 5.30,00.

T9 60m aidat (+0,0) 1) Salla Tarkiainen LappUM 13,19, 2) Neela Hänninen LappUM 13,96, 3) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 14,22, 4) Elsa Napari LappUM 14,41, 5) Juliette Kaplas LappUM 15,89.

T9 Pituus 1) Salla Tarkiainen LappUM 3,33, 2) Neela Hänninen LappUM 3,21, 3) Elsa Napari LappUM 3,17, 4) Ronja Seppälä JoutsKu 2,99, 5) Lola Hänninen LappUM 2,87, 6) Ava Tukiainen LappUM 2,86, 7) Valpuri Kinnunen YlämPy 2,70, 8) Juliette Kaplas LappUM 2,59, 9) Rita Chuchavina Sveto 2,49, 10) Lela Hänninen LappUM 2,48.

T9 Keihäs 1) Elsa Napari LappUM 7,73, 2) Juliette Kaplas LappUM 7,35.

P11 1000m 1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.37,11, 2) Santeri Löppönen LappUM 3.45,32, 3) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 3.47,21, 4) Eelis Jauho JoutsKu 3.47,92, 5) Mikael Venäläinen ImU 3.49,65, 6) Simi Liukka LappUM 3.52,38, 7) Miska Anttonen ImU 3.53,17, 8) Perttu Sipari LappUM 3.58,17, 9) Jesper Vallin ImU 4.02,56, 10) Artiem Kovin Sveto 4.09,27.

P11 60m aidat (+2,0) 1) Santeri Löppönen LappUM 12,48.

P11 Kolmiloikka 1) Egor Ionov RUS 7,30, 2) Artiem Kovin Sveto 7,03.

P11 Moukari 1) Eino Sainio LappUM 19,39, 2) Elmeri Kinnunen YlämPy 14,16.

P11 Keihäs 1) Eino Sainio LappUM 28,23, 2) Mikael Venäläinen ImU 23,84, 3) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 21,09, 4) Jesper Vallin ImU 17,32, 5) Miska Anttonen ImU 14,78.

T11 1000m 1) Iida Karhunen LappUM 4.02,14, 2) Kiira Karttunen ImU 4.11,32, 3) Olga Salnikova Sveto 4.12,66, 4) Matilda Hatakka ImU 4.14,03, 5) Helmi Koivisto ImU 4.17,88, 6) Diana Ivanova Sveto 4.29,64, 7) Elizaveta Burchina LappUM 4.38,34.

T11 60m aidat 1) Ksenia Danilenko RUS 11,19, 2) Jade Hänninen LappUM 11,55, 3) Milja Vakkila LappUM 11,72, 4) Kiira Karttunen ImU 12,13, 5) Teresa Toivanen LappUM 12,41, 6) Emma Könönen ImU 12,93, 7) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,36, 8) Elizaveta Burchina LappUM 13,37, 9) Aino Koho ImU 13,93, 10) Olga Salnikova Sveto 14,67, 11) Helmi Koivisto ImU 15,62, 12) Linnea Ruti LappUM 15,63, 13) Noora Pietilä JoutsKu 15,71.

Erä 1 (-0,4) 1) Teresa Toivanen LappUM 12,41, 2) Olga Salnikova Sveto 14,67, 3) Helmi Koivisto ImU 15,62. Erä 2 (+1,0) 1) Ksenia Danilenko RUS 11,19, 2) Jade Hänninen LappUM 11,55, 3) Milja Vakkila LappUM 11,72, 4) Kiira Karttunen ImU 12,13, 5) Aino Koho ImU 13,93, 6) Noora Pietilä JoutsKu 15,71. Erä 3 (+0,4) 1) Emma Könönen ImU 12,93, 2) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,36, 3) Elizaveta Burchina LappUM 13,37, 4) Linnea Ruti LappUM 15,63.

T11 Kolmiloikka 1) Jade Hänninen LappUM 8,88, 2) Iida Karhunen LappUM 8,85, 3) Kiira Karttunen ImU 8,38, 4) Matilda Hatakka ImU 7,61, 5) Emma Könönen ImU 7,48, 6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 7,05, 7) Vieno Väistö ImU 6,87, 8) Linnea Ruti LappUM 6,56, 9) Diana Ivanova Sveto 6,11.

T11 Moukari 1) Janette Kaplas LappUM 15,13.

T11 Keihäs 1) Janette Kaplas LappUM 19,54, 2) Elizaveta Burchina LappUM 12,55, 3) Aino Koho ImU 12,21, 4) Teresa Toivanen LappUM 11,54, 5) Linnea Ruti LappUM 11,18, 6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 8,08.

T13 200m 1) Katja Honkanen LappUM 29,47, 2) Sara Kyllönen LappUM 29,86, 3) Aino Hannikainen LappUM 30,69, 4) Emma Moilanen ImU 31,68, 5) Anna Kullberg ImU 32,94, 6) Isabella Laverty ImU 33,27, kilp.ulkop. Ksenia Danilenko RUS 31,91

Erä 1 (+1,2) 1) Aino Hannikainen LappUM 30,69, 2) Anna Kullberg ImU 32,94, 3) Isabella Laverty ImU 33,27, kilp.ulkop. Ksenia Danilenko RUS 31,91. Erä 2 (+0,8) 1) Katja Honkanen LappUM 29,47, 2) Sara Kyllönen LappUM 29,86, 3) Emma Moilanen ImU 31,68.

T13 1000m 1) Isabella Laverty ImU 3.54,51, 2) Eevi Laatikainen ImU 4.02,93, kilp.ulkop. Aada Rautiainen KiihtU 3.30,57.

T13 60m aidat (+0,2) 1) Sara Kyllönen LappUM 10,37, 2) Katja Honkanen LappUM 10,77, 3) Siiri Väyrynen ImU 11,17, 4) Aino Hannikainen LappUM 11,86, 5) Peppi Pyyhtiä LappUM 14,72.

T13 Seiväs 1) Emma Moilanen ImU 175, 2) Siiri Väyrynen ImU 165, 3) Isabella Laverty ImU 135.

T13 Kolmiloikka 1) Hanna Sedig LappUM 9,82, 2) Emma Moilanen ImU 8,37, 3) Veera Vallin ImU 8,01, 4) Ella Repo ParikkU 7,49.

T13 Kuula 1) Veera Vallin ImU 7,81, 2) Ella Repo ParikkU 6,63, Janette Kaplas LappUM 7,43.

P13 200m (+1,2) 1) Juho Venäläinen ImU 27,00, 2) Aleksi Hilska LappUM 27,57, 3) Joonatan Venäläinen ImU 28,33, 4) Erik Lipsanen ImU 28,34, 5) Aatu Pohjonen LappUM 31,27, 6) Danila Fedotov Sveto 32,24, 7) Nikita Aleksandrov Sveto 32,35.

P13 1000m 1) Joonatan Venäläinen ImU 2.58,69, 2) Akseli Kinnunen YlämPy 3.28,90, 3) Vsevolod Lukianenkov Sveto 3.29,48, 4) Danila Fedotov Sveto 3.47,81, 5) Tiitus Qvintus LappUM 3.56,69, Valtteri Mäkelä JoensKa 3.04,82.

P13 60m aidat (+1,3) 1) Aleksi Hilska LappUM 9,61, 2) Erik Lipsanen ImU 9,80, 3) Aatu Pohjonen LappUM 11,64.

P13 Kolmiloikka 1) Veikka Neuvonen ParikkU 10,40, 2) Erik Lipsanen ImU 10,19, 3) Vini Aarnikko ImU 8,40, 4) Vilho Ojalainen ImU 7,92, 5) Vsevolod Lukianenkov Sveto 7,84, 6) Tiitus Qvintus LappUM 7,56, 7) Nikita Aleksandrov Sveto 7,09.

P13 Kuula 1) Teemu Sinkkonen ImU 11,07, 2) Akseli Kinnunen YlämPy 9,84, 3) Vini Aarnikko ImU 6,63, 4) Vilho Ojalainen ImU 6,44.

P13 Moukari 1) Akseli Kinnunen YlämPy 33,49.

P15 300m 1) Konsta Rutonen LappUM 37,12, 2) Kasperi Vehmaa LappUM 37,77, 3) Eetu Pohjonen LappUM 40,14, 4) Martti Hyvärinen LappUM 40,82, 5) Saku Koukku LappUM 41,06, 6) Joonatan Vallin ImU 41,74, 7) Valtteri Kinnunen YlämPy 45,93, 8) Ville Häkämies YlämPy 46,82, 9) Roope Kuparinen LappUM 46,93, 10) Yrii Omutov Sveto 58,24.

Erä 1 1) Saku Koukku LappUM 41,06, 2) Valtteri Kinnunen YlämPy 45,93, 3) Roope Kuparinen LappUM 46,93. Erä 2 1) Konsta Rutonen LappUM 37,12, 2) Kasperi Vehmaa LappUM 37,77, 3) Eetu Pohjonen LappUM 40,14, 4) Martti Hyvärinen LappUM 40,82, 5) Joonatan Vallin ImU 41,74, 6) Ville Häkämies YlämPy 46,82, 7) Yrii Omutov Sveto 58,24.

P15 100m aidat (+1,5) 1) Konsta Rutonen LappUM 13,27, 2) Kasperi Vehmaa LappUM 13,97, 3) Martti Hyvärinen LappUM 14,58, Rasmus Vehmaa LappUM DNF.

P15 Seiväs 1) Martti Hyvärinen LappUM 401.

P15 Kolmiloikka 1) Ville Häkämies YlämPy 9,69, 2) Yrii Omutov Sveto 6,65.

P15 Kuula 1) Oliver Jaatinen ParikkU 11,55, 2) Aaro Turkia YlämPy 7,81, 3) Ville Häkämies YlämPy 6,65.

P15 Moukari 1) Aaro Turkia YlämPy 34,67, 2) Valtteri Kinnunen YlämPy 27,66, 3) Jere Ronkanen YlämPy 21,82.

T15 300m 1) Aino Venäläinen ImU 42,39, 2) Nelli Anttonen ImU 43,61, 3) Anne-Karin Kilkki LappUM 44,28, 4) Elisa Hilska LappUM 45,73, 5) Rosa Valkendorff LappUM 46,69, 6) Sara Vainikka LappUM 46,96, 7) Victoriia Kalaida Sveto 47,18, 8) Salla Ahonen ImU 47,78, 9) Essi Niinimäki LappUM 48,24, 10) Venla Savolainen ImU 48,39.

Erä 1 1) Anne-Karin Kilkki LappUM 44,28, 2) Rosa Valkendorff LappUM 46,69, 3) Victoriia Kalaida Sveto 47,18, 4) Salla Ahonen ImU 47,78, 5) Venla Savolainen ImU 48,39. Erä 2 1) Aino Venäläinen ImU 42,39, 2) Nelli Anttonen ImU 43,61, 3) Elisa Hilska LappUM 45,73, 4) Sara Vainikka LappUM 46,96, 5) Essi Niinimäki LappUM 48,24.

T15 80m aidat (+1,4) 1) Milja Mahlavuori LappUM 12,40, 2) Elisa Hilska LappUM 12,75, 3) Anne-Karin Kilkki LappUM 12,94, 4) Pinja Tahvanainen LappUM 12,96, 5) Anni Konnu ImU 13,37, 6) Rosa Valkendorff LappUM 13,40, 7) Silja Häkämies YlämPy 14,83.

T15 Korkeus 1) Anni Konnu ImU 156, 2) Tytti Repo LappUM 152, 3) Essi Niinimäki LappUM 139.

T15 Kolmiloikka 1) Milja Mahlavuori LappUM 10,11, 2) Pinja Tahvanainen LappUM 9,96, 3) Rosa Valkendorff LappUM 9,68, 4) Sara Vainikka LappUM 9,34, 5) Silja Häkämies YlämPy 8,69, 6) Emmi Karttunen ImU 8,69, 7) Victoriia Kalaida Sveto 8,68.

T15 Kuula 1) Miia Hottinen ImU 8,63, 2) Erika Lankinen ImU 8,53, 3) Miisa Huuhtanen ImU 8,02, 4) Anna Hietaranta LappUM 7,84, 5) Essi Niinimäki LappUM 7,70, 6) Senja Ojalainen ImU 6,89, 7) Emmi Karttunen ImU 6,80.

T15 Moukari 1) Miia Hottinen ImU 21,08, Sini Tiussa ImU 44,11.

Luetuimmat